Сарадња у области културе са Републиком Северном Македонијом

Потписивањем међународног уговора између Министарства одбране Републике Србије и Републике Северне Македоније, а у оквиру иницијативе Отворени Балкан, остварен је позитиван пример сарадње у области културе у региону и у односу двеју држава. Једрилица „Илинденка“ која се чува у Музеју ваздухопловства и представља културно добро Републике Србије,  уз поштовање свих законских процедура и прописа који регулишу музејску делатност, привремено је уступљена за излагање и приказивање у Републици Северној Македонији.

Једноседу такмичарску једрилицу дрвене конструкције и стандард класе „Илинденка 1Т“, пројектовао је инжењер Милош Илић, а први примерак полетео је 1955. године. Укупно су направљене 4 једрилице овог типа, а примерак „Илинденке“ (YU-4109) у власништву Музеја ваздухопловства носи ознаке Ваздухопловно техничког центра (ВТЦ) Вршац и првобитно је коришћена у Једриличарском центру Вршац. У збирци Музеја ваздухопловства налази се од 1972. године, као поклон аероклуба „Херој Пинки“ из Новог Сада.

Једрилица је приказана 16.09.2023. године на аеромитингу у Скопљу, на којем су учествовали и припадници РВ и ПВО Војске Србије. Аеро-клуб „Скопље“ спровешће комплетну рестаурацију „Илинденке“, као јединог ваздухоплова који је произведен на територији бивше југословенске републике Македоније у фабрици „20. мај“ у Скопљу за потребе Ваздухопловног савеза Југославије. Након рестаурације и повратка у Србију, једрилица ће биће изложена на сталној поставци Музеја ваздухопловства.