Хокер Харикен Мк.IV РП

Потреба за модернизацијом британског ваздухопловства тридесетих година 20. века довела је до настанка ловца Хокер Харикен. То је био први британски ловачки авион, који је достизао брзину преко 400 километара на сат.

Постао је један од најважнијих британских авиона у Другом светском рату и један од најпознатијих уопште. Коришћен је код Денкерка током извлачења француских и британских трупа из немачког окружења, затим у бици за Британију, у одбрани Малте, Северној Африци, Совјетском Савезу. Југословенско краљевско ваздухопловство увело је Харикене у употребу крајем 1938. године, а југословенске фабрике авиона добиле су и лиценцу за производњу ових летелица и израдиле 24 авиона.

Примерак Хокер Харикена Мк 4 који се налази у Музеју ваздухопловства, произведен је 1943. године. У југословенском ваздухопловству ови ловци били су оперативни до 1952. године. У музејску збирку Харикен је уврштен 1961. године.