Izložba „100 godina nacionalne vazduhoplovne industrije“

Republika Srbija u 2023. godini obeležava značajan jubilej kakvim se može pohvaliti mali broj država – čitav vek nacionalne vazduhoplovne industrije. Tim povodom, u galeriji „Ikar“ u Domu vazduhoplovstva u Beogradu, svečano je otvorena izložba „100 godina nacionalne vazduhoplovne industrije“. Izložbu je realizovao Muzej vazduhoplovstva Uprave za tradiciju, standard i veterane Sektora za ljudske resusrse Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, na čelu sa autorskim timom koji čine kustosi Ivan Vujić, Nebojša Isailović i Nemanja Glišić.

Izložbu je otvorio Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović uz prisustvo visokih zvanica, predstavnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i ustanova kulture Republike Srbije.

Brojnim predmetima, fotografijama i dokumentima iz bogatog muzejskog fonda, autori su nastojali da prikažu kontinuirani razvoj i veoma bogatu i dugu tradiciju proizvodnje vazduhoplova na ovim prostorima. Od 1923. godine pa do početka Drugog svetskog rata, u šest fabrika aviona i dvadesetak fabrika vazduhoplovnih komponenata, proizvedeno je preko 1500 letelica koje su činile više od polovine vazduhoplova u operativnoj upotrebi u Kraljevini Jugoslaviji. Vazduhoplovna industrija je bila značajan faktor razvoja pretežno agrarne zemlje i otvorila je put za osvajanje novih tehnologija i njihovu praktičnu primenu. Poseban kuriozitet predstavlja činjenica da je u našoj zemlji prvo proizveden avion, pa tek potom motorno vozilo. Visokoobrazovani stručni kadrovi iz međuratnog perioda činili su osnovu za nastavak razvoja vazduhoplovne industrije posle rata.

U izmenjenim društvenim i političkim okolnostima, proizvodili su se avioni, helikopteri i prateća oprema koji su činili okosnicu Ratnog vazduhoplovstva, sportske i privredne avijacije, a nisu izostali ni značajni rezultati na međunarodnom tržištu. Nošene dugom tradicijom, vazduhoplovne kompanije u Srbiji čuvaju kontinuitet proizvodnje letelica na ovom prostoru i postižu značajne rezultate na domaćem i svetskom tržištu.

Na svečanosti su predstavljene prigodna koverta i jubilarna marka koje je JP „Pošta Srbije“ upriličila povodom stogodišnjice vazduhoplovne industrije i objavila u okviru specijalnog filatelističkog izdanja „Industrijsko nasleđe Srbije“. Direktor „Srbijamarke“ Adam Sofronijević uručio je državnom sekretaru Staroviću navedeno filatelističko izdanje.

Izložba traje do 19. februara 2024. godine, može se videti svakog radnog dana od 12 do 19 časova u galeriji "Ikar" (Kneza Pavla Karađorđevića 3, Zemun), a ulaz je slobodan.
photoFOTO