Izložba „Srbija pamti - 25. godišnjica odbrane otadžbine od NATO agresije“

Povodom obeležavanja godišnjice početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju i 78 dana bombardovanja naše zemlje, Vojni muzej i Muzej vazduhoplovstva priredili su izložbu „Srbija pamti - 25. godišnjica odbrane otadžbine od NATO agresije“ u Galeriji Vojnog muzeja na Kalemegdanu.

Izložbu je svečano otvorio potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević, koji je istakao da narod i država koja zaboravi teške trenutke i teška vremena, ne može dobro da razume kada naiđu dobra vremena. Takođe, istakao je i da ova izložba predstavlja jedno malo parče ukupnog mozaika u kulturi sećanja i u istini onoga što smo kao narod preživeli tih 11 nedelja agresije nad našom državom, kao i tokom devedesetih godina, od raspada nekadašnje Jugoslavije, tokom dešavanja 1998. i 1999. godine na prostoru Kosova i Metohije. Nažalost, to se i danas dešava našem narodu na Kosovu i Metohiji.

Zahvalio se svim ljudima iz Vojnog muzeja i Muzeja vazduhoplovstva koji su učestvovali u pripremi izložbe i što se nisu zaustavili samo na 10. junu ili nekom drugom datumu 1999. godine, već su postavkom ukazali na sve ono što nam se dešavalo, a što je bilo dobro osmišljeno, u cilju oduzimanju dela teritorije naše države. Ministar odbrane je pozvao sve da posete izložbu i da se “uvere kroz šta smo kao narod prošli i koliku smo cenu platili od ubistva dece, staraca, vojnika, policajaca do razaranja infrastrukture i našeg kulturno-istorijskog nasleđa”.

Ispred muzeja u sastavu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, okupljenima se obratio potpukovnik Milivoje Milisavljević koji je istakao da je zadatak i misao Vojnog muzeja i Muzeja vazduhoplovstva upravo živo svedočenje o istoriji našeg naroda, sa zadatkom da čuvaju kulturu sećanja na događaje iz 1999. godine. Otvaranju izložbe prisustvovali su članovi kolegijuma ministra odbrane i načelnika Generalštaba, ratni veterani, kao i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Izložba „Srbija pamti – 25. godišnjica odbrane otadžbine od NATO agresije“ kroz raznorodan materijal, brojne predmete, fotografije i dokumenta iz bogatih muzejsih fondova, nastoji da prikaže dramatičan tok NATO agresije na SRJ koju je predvodilo 19 vojno i ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta, stradanja civila, kao i pogrom srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji koji je usledio kao posledica agresije i terorističkih napada. Predstavljeni su najznačajniji događaji, predmeti i svedočanstva o stradanju tokom NATO agresije.

Izložena su ubojna sredstava korišćena za uništavanje civilnih i vojnih objekata na čitavoj teritoriji naše zemlje i jedinstveni eksponati, kao što su delovi oborenih aviona F-117, F-16 i A-10. Poseban segment izložbe posvećen je sećanju na poginule pripadnike RV i PVO Vojske Jugoslavije.

Izložba će biti otvorena do 14. aprila 2024. godine u Galeriji Vojnog muzeja na Kalemegdanu svakog dana, osim ponedeljka, u periodu od 10 do 17 časova. Ulaz je slobodan.
photoFOTO
videoVIDEO